NOTISER:

Scoret sesongens beste mål

Publisert Sist oppdatert

LES OGSÅ: Forrige ukes notiser

Fredag 15. mai

Lammens i VM-troppen

Belgia har i dag tatt ut 26-mannstroppen til VM, og som forventet er Senne Lammens en del av Rudi Garcias tropp. 

Thibaut Courtois og Mike Penders er de to andre målvaktene i troppen.

Ex-red Romelu Lukaku er som forventet i troppen.

Belgia møter Egypt, Iran og New Zealand i gruppespillet av VM.

Dorgu scoret sesongens beste United-mål

United-fansen har hatt muligheten til å stemme frem sesongens beste mål via klubbens offisielle kanaler, og nå er resultatet klart.

Kanskje ikke helt overraskende ble Patrick Dorgus mål mot Arsenal på Emirates Stadium stemt frem som sesongens beste scoring.

Matheus Cunhas vinnermål i samme kamp kom på andreplass i kåringen, mens Bruno Fernandes' frispark mot Bournemouth i desember kom på tredjeplass.

Se Dorgus mål under: 

Ny trenerjobb for Grant

Lee Grant var fire sesonger i Manchester United (2018/19 og til og med 2021/22), og spilte to kamper for klubben.

Etter at han la opp, var han i Kieran McKennas trenerteam i Ipswich, før han før denne sesongen ble manager i Huddersfield Town i League One.

Der gikk det helt middels, og i januar fikk han sparken – uten at Huddersfield ble noe bedre av den grunn. 

Nå har han fått jobb som hovedtrener i Walsall i League Two, som i 2024/25-sesongen var nære et opprykk.

Evra fyller år

På denne dag i 1981 ble Patrice Evra født i Dakar i Senegal.

Han fyller altså 45 år i dag – gratulerer med dagen!

Evra spilte 379 kamper for United, og scoret 10 mål.

Tirsdag 12. mai 

Footy headliners: United skal lansere historisk fjerdedrakt

Ifølge Footy Headlines, som har vist seg å ha svært gode kilder på det som skjer i draktverdenen, planlegger Manchester United og Adidas å lansere sin første fjerdedrakt til kampbruk noensinne kommende sesong

Den historiske utvidelsen av klubbens draktutvalg skal etter planen lanseres tidlig i 2027. Mens flere europeiske toppklubber i en årrekke har tatt i bruk fjerdedrakter til spesielle cupkamper, derbyer eller ulike samarbeid, har United tradisjonelt holdt seg til en fast rotasjon med tre drakter. 

Footy Headlines hevder at drakten trolig får en klassisk rød base.

Uniteds hjemmedrakt for neste sesong lanseres førstkommende torsdag og det er ventet at den vil bli brukt allerede mot Nottingham Forest på 17. mai. 

Finaledatoen satt for U21-laget

Det er nå bekreftet kampdato for finalen i sluttspillet av Premier League 2: Manchester Uniteds U21 møter Brighton U21 på Amex stadium lørdag kveld, 16. mai med avspark 20.30 norsk tid. Kampen skal etter planen vises direkte på MUTV.

Adam Lawrences røde tok seg videre fra semifinalen mot Manchester City etter en dramatisk 4–3-seier forrige fredag. Chido Obi scoret to ganger, mens Shea Lacey og Jack Moorhouse også tegnet seg på scoringslisten.

Sist United vant sluttspillet i Premier League 2 var tilbake i 2015/16-sesongen.

Uniteds unggutter endte på andreplass i grunnserien, bak Chelsea. 

Brighton endte på 12.-plass, men har imponert i sluttspillet – blant annet ved å slå ut Tottenham Hotspur i semifinalen.

Chido Obi i aksjon mot Manchester City forrige uke.

Mandag 11. mai

Toby Collyers Hull til Championship-opprykksfinalen

Mandag kveld spilte Hull City den andre playoffsemifinalen mot Millwall, etter en målløs kamp på hjemmebane på fredag. 

Denne gangen ble det ikke målløst. Hull scoret to mål i andreomgangen, og vant 2-0 borte mot Millwall, og har med det kvalifisert seg for opprykksfinalen. De møter enten Southampton eller Middlesbrough i finalen på Wembley.

Toby Collyer er skadet, og var derfor ikke med i semifinalekampene, men uttalte nylig at han håpet å kunne bidra i en eventuell opprykksfinale.

Hull skal også være interesserte i å hente tilbake Collyer neste sesong.

Toby Collyer
Toby Collyer i aksjon for Hull.

Højlund & co må vente på Champions League-billetten

Napoli kunne mandag kveld sikret kvalifikasjon til Champions League, men slik gikk det ikke. 

De trengte en seier hjemme mot Bologna, men havnet to mål under. De klarte å komme tilbake til 2-2 tidlig i andreomgangen, men flere mål Napoli-mål ble det ikke, og like før slutt var det heller Bologna som scoret det avgjørende målet. 

Dermed må Napoli vente til søndag med neste mulighet til å kvalifisere seg. 

Rasmus Højlund spilte hele kampen, og var involvert i begge Napolis mål. På 1-2-reduseringen så fikk han ballen i feltet, og prøvde å finne en lagkamerat med en pasning, men traff heller en motspiller – før ballen tilfeldigvis trillet til Napoli-kaptein Giovanni Di Lorenzo, som satte ballen i mål. 

Det andre var mer planlagt, og var rett og slett et meget godt forarbeid av Højlund til lagkamerat Alisson Santos.

Napolis Rasmus Højlund som roper ut instruksjoner til noen, 11. mai 2026.
Rasmus Højlund under mandagens 2-3-tap.
Powered by Labrador CMS