Michael Carrick er under enormt press som United-manager, men har likevel valgt å benke kaptein Bruno Fernandes til skjebnekampen mot Bournemouth søndag ettermiddag.
Benkingen kommer etter at United-kapteinen uttalte seg kritisk om taktikken trenerappratet hadde lagt til tapet mot Como onsdag. Fernandes har også vært i svak form over lengre tid.
Brunos uttalelser kom en uke etter at Lisandro Martínez gikk til angrep på United-ledelsen etter kampen mot Atlético Madrid.
– [Uttalelsene er] knusende. Det er et direkte angrep på manageren. Går du 25 år tilbake i tid, ville disse spillerne aldri fått være i nærheten av klubben, langt mindre på banen. De ville vært borte. Ferdige. Men Manchester United er ikke i den posisjonen lenger, og det er heller ikke Michael Carrick, sier tidligere United-kaptein Gary Neville på Sky Sports.
Annonse
– Jeg støttet at Lisandro Martínez spilte forrige uke. Jeg syntes det ble håndtert bra, fordi det ikke finnes andre forsvarere, de som er der er ikke gode nok, og han unnskyldte offentlig.
Neville mener det er helt rett av Carrick å sette Fernandes ut av laget.
– Jeg mener det er helt umulig for Carrick å la Fernandes starte i dag. Jeg aner ikke om han kommer til å starte, men da jeg så ansiktet til Carrick på fredag, kunne jeg se i øynene hans at han var i ferd med å ta et oppgjør med dette. Det var en fryktelig pressekonferanse å se på. Den var veldig følelsesladet, sa Neville før lagoppstillingen ble bekreftet.
– Det må få en konsekvens, av hensyn til Michaels eget omdømme. Han er nødt til å gjøre det for sin egen skyld. Fernandes har vært en fantastisk spiller for denne klubben. Han har til tider vært i verdensklasse. Men la oss være helt direkte: Han har spilt elendig denne sesongen. Nivået hans har vært veldig svakt. Det er et rot.
Han tror det er enda større uro i kulissene enn det vi ser utad.
– Det jeg vil si, er at når kapteinen går ut og uttaler seg slik han gjorde, får vi sannsynligvis bare høre én eller to prosent av det han faktisk mener. Tenk deg hva de sier der inne. Stemningen må være giftig, mener Neville.
– Når lagets to mest fremtredende spillere – en verdensmester og årets spiller kåret av PFA – går ut og hamrer løs på eierne, hamrer løs på sportsdirektøren og kritiserer manageren, alt i løpet av én uke, betyr det at spillerne har falt fullstendig fra.
Robbie Jay Barratt - AMA
– Men flere av disse spillerne har vært en rivningskule som har felt manager etter manager de siste tre–fire årene, og dessverre ser det ut til at det skjer igjen. Når du begynner å måtte forsvare verdiene til denne fotballklubben ved å vise til Rooney, Busby og Ferguson, kan det budskapet bare være rettet mot spillerne. Det finnes millioner av mennesker verden over som ikke trenger å bli minnet på hva Manchester United er. Hvis du må minne dem på historien, verdiene og personlighetstrekkene som kreves for å spille for denne klubben, har du nådd et ganske lavt punkt, sier Neville.
Annonse
– Han skulle blitt sendt bort fra klubben
Også i Viaplay-studio ble Fernandes naturlig nok en snakkis. Ekspert Jan Åge Fjørtoft var sterkt kritisk til kapteinens oppførsel.
– Jeg mener det er feil at han sitter på benken. Han skulle sittet på tribunen. Han skulle blitt sendt bort fra klubben. Det han gjør er et mytteri. Det er verre enn det Martínez gjør. Han er kaptein i klubben og han kjører fullstendig over manageren sin, sier Fjørtoft.
– Vi kan gjerne diskutere om han har rett. Det er for meg en separat diskusjon. Dette er et klart mytteri. Jeg synes det Bruno Fernandes gjør er helt patetisk, og det er helt klart at han gjør det for å prøve å få Carrick ut av jobben. Sånn kan ikke kapteinen på Manchester United gjøre.
Han får støtte av kollega Pål André Helland, som mener Bruno aldri burde sagt det han gjorde offentlig.
– Den samtalen hører hjemme på et rom med fire vegger mellom Bruno Fernandes og Michael Carrick. Det der er ikke noe du tar opp i plenum foran lagkameratene heller, for du undergraver autoriteten til treneren. Carrick har ikke noe valg. Han må reagere med å benke den mest kreative spilleren i en periode United sårt trenger poeng, sier Helland.
Han er enig med Fjørtoft i at kapteinen ikke burde vært med i troppen i det hele tatt.
– Han gjør det ikke helt ordentlig, og banker ikke gjennom den beskjeden han prøver å få fram. Ligger United under og jager mål, så er han den mest skapende spilleren og Carrick trenger jo seier får å beholde jobben. Da napper du inn Fernandes, sier Helland, som mener Fernandes burde miste kapteinsbindet.