LES HELE UTTALELSEN:

Holdt fem og et halv minutt lang monolog

Publisert Sist oppdatert

En presset Michael Carrick tok journalistene på senga da han startet fredagens pressekonferanse med en fem og et halvt minutt lang monolog. 

– Jeg starter i dag. Jeg har et par ting jeg vil si, innledet Carrick. 

Så pratet han uten stopp til første spørsmål fra en journalist kom etter nesten seks minutter. Her er hele Carricks monolog:

– Vi har ikke hatt noen god periode i det siste. Det er ganske åpenbart. Jeg erkjenner fullt ut situasjonen vi er i akkurat nå. Vi hadde fem måneder med relativ suksess, en periode der jeg var fornøyd med mye av det jeg så, og det vi gjorde som lag.

– Vi har ikke vært gode nok i det siste. Det synes jeg er ganske åpenbart. Vi har hatt en periode vi virkelig ikke er fornøyde med. Onsdag var en dårlig kveld. Det var en dårlig kveld av mange grunner, og det var en kveld som gjorde veldig vondt. Det gjorde naturligvis vondt for meg å se oss spille slik, og å se hvordan kampen utviklet seg. Som jeg sa etter kampen, var det virkelig uakseptabelt at vi spilte slik og fremstod på den måten.

– Supporterne er en enormt viktig del av denne fotballklubben. Å se dem etter at de hadde lagt ned den innsatsen, brukt tiden og pengene på å komme og støtte oss på onsdag, og vite at de satt igjen med den følelsen etter kampen, slik vi alle gjorde, var tungt. Det synes jeg er ganske åpenbart.

– Mitt ansvar er å sende ut et lag som representerer denne fotballklubben og supporterne, og som viser en identitet de kan være stolte av. Det har vi beveget oss bort fra i enkelte kamper den siste tiden. Det er jeg fullt klar over, og jeg gjør definitivt noe med det. Derfor synes jeg det er viktig at vi alle erkjenner det. Det gjør i hvert fall jeg.

– Supporterne våre er det viktigste for meg i denne fotballklubben. Vi må komme tilbake til et sted der de føler det slik de gjorde de fem første månedene av året. Vi må finne tilbake til det vi hadde da: den forbindelsen og den energien, intensiteten, gleden og lidenskapen vi alle følte gjennom den perioden. Og det skal vi gjøre. Det har jeg full tro på, men jeg synes det er viktig at vi erkjenner at vi ikke har vist dette i det siste.

– Fundamentet for denne fotballklubben og verdiene dens er blitt lagt og meislet inn gjennom mange, mange år. Jeg forstår fullt ut hver eneste en av dem. Det handler om ydmykhet, om å være ydmyk, om å jobbe hardt og være virkelig stolt av å jobbe hardt og leve opp til disse verdiene.

– Denne fotballklubben har vist en motstandskraft gjennom veldig, veldig lang tid. Enten det handler om å slå tilbake etter motgang, snu kamper, score sene mål, oppnå suksess eller opprettholde suksessen, finnes det en motstandskraft i denne klubben som stikker veldig, veldig dypt. Jeg har sett det med egne øyne, jeg har følt det, og jeg kjenner godt noen av dem som har vært en stor del av den historien.

– Jeg sa det etter kampen: Manchester United er alltid større, har alltid vært større og vil alltid være større enn noe enkeltindivid. Større enn meg, større enn noen av spillerne. Slik har det alltid vært. Jeg var så heldig å bli kjent med noen av spillerne og spille sammen med noen av dem. Ryan Giggs, som uten tvil er blant de største som har spilt for denne fotballklubben – det handlet aldri om Ryan Giggs. Det handlet om Manchester United.

– Wayne Rooney er klubbens mestscorende spiller gjennom tidene. Det viktigste for ham var å spille for laget, ofre seg for laget og gjøre det som var bra for Manchester United. Sir Alex Ferguson er tidenes beste manager, den største for meg. Jeg jobbet med ham, og hans viktigste prioritet var Manchester United. Går vi tilbake til Sir Matt og Sir Bobby, var motstandskraften de viste, og måten de bygget opp denne fotballklubben igjen på, nesten ufattelig.

– Igjen var det basert på å være ydmyk, vise ydmykhet og jobbe hardt. Det kan vi aldri miste, og jeg kommer ikke til å la oss miste det. Vi har hatt det i en periode, det er jeg helt overbevist om. Det inspirerer meg veldig til å leve opp til det og fortsette å drive det frem sammen med spillergruppen vi har. Vi har vist over en god periode at vi er i stand til det. Akkurat nå er vi inne i en periode der det ikke går bra.

– Derfor må vi vise nøyaktig hva det innebærer, og respektere denne fotballklubben. Respektere hva som kreves for å være her, hva som kreves for å vinne, og hva du må gjøre for å vinne. Jeg har ingen selvfølgelig rett til å være her. En slik holdning kan ikke finnes i denne fotballklubben. Vi har ingen selvfølgelig rett til å vinne. Vi har vunnet tidligere, og vi har en utrolig historie, men det betyr ikke at vi bare kan ta det for gitt at vi skal vinne.

– Det er jeg fullt klar over. Det krever hardt arbeid og å ofre mye. Du må gi av deg selv for fotballklubben, og du må gjøre mange ting som kanskje ikke er så behagelige. Men du må gjøre det for hverandre, og du må vinne.

– Jeg synes det er viktig at vi lever opp til det. Det er viktig for meg å fremme disse verdiene, og det er viktig at supporterne våre merker det fremover. Vi har hatt det, men vi har på en måte mistet retningen litt, om jeg skal være helt ærlig. Og vi skal finne tilbake til det. Jeg er helt sikker på at vi skal finne tilbake til det. Respekter denne fotballklubben, respekter hva som kreves, for det er veldig, veldig viktig for meg.

Powered by Labrador CMS