Sterk seier i London

Trass i både rødt kort på Paul Scholes og tidvis sterkt press fra hjemmelaget, kan Manchester United reise hjem fra hovedstaden med tre poeng i bagasjen etter en snuoperasjon Fergusons menn kan være stolte av.

Publisert Sist oppdatert

Tottenham 3-1 (2-1)

12.09.2009 18:30

Turnering: PL
Bane: White Hart Lane
Tilskuere: 35 785

Målscorere:
Fotball0-1 Defoe (01)
Fotball1-1 Giggs (25)
Fotball2-1 Anderson (42)
Fotball3-1 Rooney (Fletcher) (78)

Kort:
Gult kort Palacios, TH (24)
Gult kort Vidic, MU (45+1)
Gult kort Scholes, MU (52)
Gult kort King, TH (52)
Gult kort Jenas, TH (73)
Rødt kort Scholes, MU (59)


Men det var Tottenham som tok føringen da Jermaine Defoe et brassesparket inn 1-0 etter bare 52 sekunder. Scoringen kom etter at Peter Crouch hadde vunnet en hodeduell med Vidic.

Like etter var Paul Scholes frempå med et skudd utenfor, før Spurs-keeper Cudicini måtte i aksjon for å avverge et godt forsøk fra Darren Fletcher.

Utlikningsmålet kom etter at Dimitar Berbatov var blitt lagt ned av Winston Palacios – som for øvrig fikk gult kort i situasjonen. Giggs skrudde frisparket elegant inn i krysset, til en velfortjent utlikning.

Fire minutter etter scoringen sto United-spillere i kø for å gi laget ledelsen. Rooney skjøt, Berbatov fulgte opp, men ble stoppet på streken, og til slutt endte det med at Berbatov satte ballen over.

 

Hjemmelaget startet best

Det var definitivt hjemmelaget som kom best ut av startblokkene etter sidebytte. I de første ti minuttene av andre omgang kom sjansene på rekke og rad for Spurs, men både en strålende Ben Foster, og ikke minst tverrliggeren, reddet United.

 

Rødt kort på Scholes

Og som om ikke dét var nok; etter seksti minutter fikk Paul Scholes, som for dagen spilte sin kamp nummer 500 fra start for klubben, sitt andre gule kort etter en tilsynelatende fair duell med Tom Huddlestone.

Men, etter å ha ridd av stormen io starten av andre omgang, slo kampen seg litt til ro, og United kunne flytte spillet sitt lengre opp i banen, selv uten midtbanegeneral Scholes. Michael Carrick kom inn for Berbatov for å holde kontroll på midtbanen, og det hjalp åpenbart på. Etter 66 minutter kom Rooney til Uniteds første store sjanse etter pause. Spissen førte ballen langt og lenge før et skudd ble avverget av Cudicini i Tottenham-buret. Siden var det Patrice Evras tur, men hans eget dribleraid endte i en ball på feil side av nettveggen.

 

Rooney øker ledelsen

Det har nærmest blitt en vane for Rooney å score mål så langt, trass i at vi ennå ikke skriver favorittmåneden hans, oktober. Og et drøyt kvarter før slutt, avgjorde Uniteds suverene toppscorer kampen. Rooney rundet Chris Hutton før han lurte Cudicini, og seieren var nesten i boks. Etter scoringen gikk det siste av luften ut av Spurs, og sjansene mot slutten var det United, og spesielt vår egen nummer ti, som sto for. Rooney kunne fort endt opp med både to og tre scoringer, men en god Tottenham-keeper forhindret et virkelig ydmykende nederlag på eget gress. Kampen endte 3-1, og alle United-fans kan kalle seg fornøyde med utfallet av en kamp som på forhånd så svært vanskelig ut.

For tradisjonen tro kunne United gå seirende ut av oppgjøret på White Hart Lane. Kun det pinlige tapet mot nyopprykkede Burnley er eneste ripe i lakken for Fergies menn så langt i sesongen, og nå ser det meget lyst ut, spesielt etter to trepoengere i kamper man fryktet for poengtap i på forhånd. Neste PL-oppgjør er lokalderbyet mot Manchester City. Nå skal vi atter en gang vise hvem som er storebror i byen.

 

 

 

Tottenham: Cudicini, Corluka (Hutton, 69.), King, Bassong, Assou-Ekotto, Lennon, Huddlestone, Palacios (Jenas, 46.), Keane (Kranjcar, 72.), Defoe, Crouch.

Uben.innb.: Gomes, Bentley, Naughton, Pavlyuchenko

 

Dommer: Andre Marriner

 

Sin din mening om snuoperasjonen på White Hart Lane!

Powered by Labrador CMS