Utsatt for rasisme: – Menneskeheten og sosiale medier på sitt verste
31. januar 2021 (09:48) endret [+]31. januar 2021 (18:47)
Flere spillere har den siste uka blitt utsatt for rasistisk hets på sosiale medier.
Axel Tuanzebe og Anthony Martial ble utsatt for det etter Uniteds tap i midtuka, og Chelseas Reece James og West Bromwichs Romaine Sawyers har også opplevd det den siste uka.
Lørdag kveld, etter Arsenal-United, skrev Marcus Rashford om det å bli utsatt for det.
Han skrev:
«Menneskeheten og sosiale medier på sitt verste. Ja, jeg er en svart mann, og jeg lever hver dag og er stolt over å være det. Ingen, eller ikke en eneste kommentar, kommer til å få meg til å føle det noe annerledes. Så beklager om du/dere så etter en sterk reaksjon, du/dere kommer rett og slett ikke til å få det her. Jeg kommer ikke til å dele skjermbilder. Det ville være uansvarlig å gjøre det, og som dere kan se for dere så er det ikke noe originalt der. Det er vakre barn av alle farger som følger meg, og de trenger ikke å lese det. Vakre farger som bare bør feires.»
I’m not sharing screenshots. It would be irresponsible to do so and as you can imagine there’s nothing original in them. I have beautiful children of all colours following me and they don’t need to read it. Beautiful colours that should only be celebrated.
— Marcus Rashford MBE (@MarcusRashford) January 30, 2021
Søndag bekreftet Manchester-politiet at de etterforsker hetsen spillerne har mottatt.
#STATEMENT | GMP statement regarding a number of hate comments made online towards football players. We will continue to take all reports of this nature incredibly seriously. pic.twitter.com/j6hSvjkBGR
— Greater Manchester Police (@gmpolice) January 31, 2021
Manchester United har også kommet med en uttalelse:
Nobody should have to tolerate this abuse. #MUFC #UnitedAgainstRacism
— Manchester United (@ManUtd) January 31, 2021