Før kamp sa Rúben Amorim at Manchester United måtte tilbake på vinnersporet, men i stedet ble det 2-1-tap på Villa Park.
United styrte mye av begivenhetene, men i andre enden scorte Morgan Rogers to fantastiske mål for hjemmelaget. Dermed ble det et surt tap.
– Jeg synes vi var det beste laget i dag. Vi var uheldige, også med skaden på Bruno, men gjennom kampen var vi det beste laget. Vi stoppet kontringene deres ganske godt, og de gjorde det veldig bra. Vi gjorde en veldig god jobb som ingen kommer til å huske i morgen, fordi det som betyr noe er resultatet, sier Amorim til Sky Sports etter kamp.
– Helt fra starten av sesongen har jeg sett et lag som tar steg framover, men som noen ganger slapper litt av og ikke alltid er der i de riktige øyeblikkene til å kjempe. I dag var det helt motsatt – vi var det beste laget mot et lag som er sterkt hjemme og i veldig god form. Vi var virkelig uheldige i dag.
– Vi visste at Aston Villa spiller med mange spillere sentralt, og at vi måtte overbelaste den sonen. Det har vi trent på. Vi brukte ulike løsninger, og vi kan stille med forskjellige startellevere avhengig av kampbildet, så vi er i utvikling. Jeg synes vi fortjente mye mer i dag, men det beste laget vant ikke.
– Vi har blitt bedre
Amorim er klar på at han ser bedring i prestasjonene, til tross for at det har blitt få trepoengere den siste tiden.
– Jeg synes vi har blitt bedre i de siste kampene. Vi har mange utfordringer vi må løse, men med alle problemene vi har hatt i det siste, mener jeg vi gjorde en veldig god jobb. Som i de andre kampene, også når vi vinner, sier jeg alltid at vi ikke bare må fokusere på resultatet. Det er smertefullt, selvsagt, men vi må fokusere på prestasjonen, og prestasjonen var god. Nå må vi bygge videre på det og ta det med oss inn i neste kamp, sier portugiseren.
Tross to nye baklengsmål, var Amorim fornøyd med forsvarsspillet.
– Jeg mener at man kan slippe inn mål og likevel forsvare seg godt. I dag forsvarte vi oss godt. Rogers kan gå begge veier, så det er veldig vanskelig å forsvare seg én mot én mot en slik spiller. Mot Nottingham Forest slapp vi til altfor mange skudd, men i dag var det annerledes. Vi prøvde å vinne ballen tilbake, og det gjorde vi bra. Leny og Ayden forsvarte seg veldig godt, det samme gjorde Luke Shaw. Det handler ikke alltid om at du slipper inn mål, men om hvordan du slipper dem inn. På det første gjorde han (Rogers) det bra. På det andre får han en retur og scorer. Det er detaljer, og de kan endre narrativet. Vi forsvarte oss godt, slår han fast på pressekonferansen etter kamp.
Vil ikke hastekjøpe i januar
Han ble også spurt om troppen, som nå virkelig ser tynn ut, og Fernandes sin skade.
– Det er veldig merkelig. Nå har vi så mange problemer, men vi må håndtere det. Jeg tror Fletcher debuterte i dag, det er gode nyheter. Det samme med Lacey. Så vi må prøve å finne ulike løsninger og se fram mot neste kamp
– Vi må forberede alle spillerne vi har til den neste kampen. Vi kan ikke bruke noe som en unnskyldning. Ingen kommer til å huske disse problemene, så vi må håndtere dem. Det vil gjøre oss sterkere.
På pressekonferansen fikk han spørsmål om hvorvidt klubben er nødt til å foreta seg noe i januarvinduet.
– Vi må håndtere det. Det vi ikke kan gjøre, er å komme til januar og prøve å gjøre alt i hui og hast, gjøre feil igjen og ende opp med å si: «Here we go again». Jeg kommer ikke til å gå til Jason (Wilcox) og si at vi trenger masse spillere. Hvis vi må lide, kommer klubben først. Selvsagt er vi i en situasjon der vi trenger poeng, men vi kommer til å fortsette med planen vår. Akkurat nå kan det føles som om vi kommer til å få det tøft, men vi får se.
– De har jobbet hardt for dette
Han sier at han gjerne vil få fram spillere fra eget akademi.
– De har jobbet veldig hardt for dette. Gratulerer til alle trenerne i akademiet vårt. Vi prøver å gjøre alt på én gang, å forbedre laget og samtidig beskytte de unge spillerne, slik at de får spille på riktig tidspunkt. Akkurat nå trenger vi dem, og de vil vokse med oppgaven. Jeg er veldig fornøyd med dem, sier han til MUTV.
– Jeg har vært trener i seks år, og i Sporting handler alt om akademiet – det ligger i historien. Alle trenere ønsker å hente opp spillere fra akademiet og ikke bruke penger,S fordi det gir verdi til treneren. Jeg vil bare vinne og være sikker på at spillerne som kommer opp fra akademiet ikke lider for mye. Jeg prøver bare å hjelpe klubben – det spiller ingen rolle om spillerne kommer fra akademiet eller utenfra.