Lørdag kveld startet EM også for gruppe E, kanskje EMs tøffeste gruppe – en gruppe hvor alle land har United-spillere i troppen.
England 1–2 (0-2) Frankrike
Tittelforsvarer England startet i dette mesterskapet mot Frankrike, og endte opp med å tape 1-2 i åpningskampen.
Frankrike scoret to mål på få minutter i den første omgangen, før England skapte spenning på slutten med en redusering, men det ble altså Frankrike som tok de tre poengene, og sørget for at England har havnet på etterskudd i den tøffe gruppa.
Annonse
United har tre spillere i den engelske EM-troppen – Ella Toone, Grace Clinton og Maya Le Tissier – men samtlige startet på benken, og det samme gjorde Melvine Malard for Frankrike til tross for hat tricket hun scoret i den ene oppkjøringskampen.
Melvine Malard scoret hat trick i den ene oppkjøringskampen til mesterskapet, men er i likhet med de engelske United-spillerne plassert på benken i denne åpningskampen.
De tidligere United-spillerne Alex Greenwood, Lauren James og Alessia Russo spilte derimot fra start, og nettopp Russo så ut til å ha sendt England i ledelsen etter cirka et kvarter, men videodommerne annullerte det for en usedvanlig marginal offside.
England dominerte frem til det, men etterpå tok Frankrike over, og Marie-Antoinette Katoto sendte Frankrike i ledelsen i oppgjørets 36. minutt, etter å ha lurt kaptein Leah Williamson.
Noen minutter senere rundlurte Sandy Baltimore både Williamson og Bronze, før hun banket ballen i nettaket, og sørget for en fransk tomålsledelse til pause.
Frankrike feirer Sandy Baltimores 2-0-mål.Soccrates Images
Ella Toone erstattet Lauren James etter en times spill, og like etterpå kom også Melvine Malard inn for Frankrike. Etter hvert kom også Grace Clinton inn.
Alle tre gjorde seg bemerket: Malard skapte litt trøbbel for England med en gang etter at hun kom inn, og hun hadde også en mulighet på overtid av kampen.
Toone (som også pådro seg et gult kort) spilte en rolle i reduseringsmål siden hun skaffet hjørnesparket i forkant av Keira Walshs gode skudd som ga 1-2 i det 87. minutt, da hun fikk to skuddforsøk blokkert av franske spillere.
Annonse
Clinton hadde et skuddforsøk over mål på overtid, like etter en kaotisk situasjon hvor Frankrike reddet på streken.
Det endte 1-2, og nå trenger England trolig en seier mot Nederland på onsdag.
Toone hadde noen skuddforsøk for England, og det ene førte til hjørnesparket hvor England reduserte.Maja Hitij - UEFA
Wales 0–3 (0-1) Nederland
Nederland var gode like før og litt etter pause, og det var nok til å vinne komfortabelt 3-0 i landets første kamp i dette mesterskapet.
Dominique Janssen spilte hele kampen for Nederland, og hadde god kontroll i det nederlandske midtforsvaret (hvor hun vanligvis spiller for landslaget).
Janssen & co dominerte som ventet i førsteomgangen, selv om Wales også yppet seg, men på overtid scoret Nederland-kaptein Vivianne Miedema et glimrende mål, og dermed gikk nederlenderne til pause med en ledelse.
Like etter pause doblet Victoria Pelova ledelsen for Nederland, før Esmee Brugts la på til 3-0 til Nederland i det 57. minutt, like etter at ex-red Jackie Groenen hadde dunket ballen i tverrliggeren.
Flere mål ble det ikke, selv om Nederland dominerte.
Annonse
United-keeperreserve Safia Middleton-Patel satt på benken hele kampen for Wales.