Etter at torsdagens West Ham-pressekonferanse var gjennomført, ble det gjennomført en pressekonferanse til mandagens kamp mot Wolverhampton.
Det var dermed lite nytt å melde om skadesituasjonen, men for å ta det først: Amorim sa at han tror at De Ligt (som han nevnte før kampen også) og Dalot (som skal ha gitt beskjed om at han måtte ut) blir klare til Wolves-kampen.
Han sa også at spillerne som skal til Afrikamesterskapet skal være med der, men at han fortsatt ikke er sikker på når de kommer til å dra.
Amorim sa at Dalot trolig kan spille mot Wolves også.Justin Setterfield
Ellers på pressekonferansen ble det en del fokus på Kobbie Mainoo – igjen – etter at Amorim lot han bli sittende på benken, mens Leny Yoro, Manuel Ugarte, Patrick Dorgu og Lisandro Martínez var blant spillerne som kom innpå.
Annonse
Det første spørsmålet van om Amorim kunne skjønne frustrasjonen rundt at Tom Heaton, Tyrell Malacia, Lisandro Martínez og Mainoo er de eneste seniorspillerne som ikke har startet.
– Jeg kan skjønne det, men jeg ønsker bare å vinne, og velger ikke spillere ut fra hvem de er. Jeg prøver bare å bruke de beste spillerne. En har også Manuel Ugarte som bare har spilt to kamper [fra start], og i den ene av dem var Casemiro ute. Bruno, som er spilleren i hans [Kobbies] posisjon, er alltid spilleklar, så det har kanskje med det å gjøre, svarte portugiseren.
Da det kom et oppfølgingsspørsmål om Mainoos muligheter fremover i forbindelse med Afrikamesterskapet, så så Amorim tydelig irritert ut.
– Jeg vet ikke, jeg vet ikke. Det er det samme spørsmålet... Jeg vet ikke hva som kommer til å skje, det kommer helt an på. Jeg ser på treningene, og velger ut fra hva jeg mener er det beste for laget. Det er den eneste måten jeg kan respondere på det.
Kobbie Mainoo ble hovedtemaet på pressekonferansen.James Gill - Danehouse
Amorim fikk spørsmål om hvor viktig det er å ikke ta seieren for gitt mot bunnplasserte Wolverhampton på mandag.
– Alt kan skje, og det [at Wolves ikke har vunnet ennå] kommer til å forandre seg, for det er ingen lag i Premier League-historien som ikke har vunnet en eneste kamp, og det kan skje når som helst. Vi må prøve å forbedre oss, hvile spillerne, jobbe veldig godt og forberede oss på en tøff kamp, for for oss er det alltid en tøff kamp.
Så var det tilbake til Mainoo igjen: Simon Stone fra BBC lurte på om Amorim forstår hvorfor det stilles spørsmål om Mainoo.
– Ja, selvsagt forstår jeg det, og min jobb er å svare, men jeg prøver alltid å svare det samme, og dere spør meg alltid om det samme. Jeg forstår hva dere sier, og dere elsker Kobbie, og han starter for England, men det betyr ikke at jeg trenger å sette Kobbie inn på laget når jeg ikke føler at jeg bør gjøre det. Så det er min avgjørelse.
Annonse
Stone sa da at det virker som om Amorim ikke stoler på akademiet, og Amorim kom da med et forundret «hvorfor?» i retur, og Stone responderte med «fordi du aldri velger noen spillere derfra».
– Ingen spillere? Vi har [bare] Kobbie Mainoo.
Da Shea Lacey ble nevnt, så virket ikke Amorim spesielt imponert over at han ble nevnt i den sammenhengen.
– Men Lacey i vanskelige situasjoner? Og når det gjelder Lacey, noen ganger når Bryan [Mbeumo] ikke er der, så vil jeg velge Amad der [i den høyre tierrollen] fordi jeg har andre vingbacker jeg kan bruke, og noen ganger er det vanskelig. Så spør du meg hvorfor jeg ikke velger å spille med Lacey når jeg har andre spillere som er landslagsspillere og også er på benken?
– Jeg prøver å bruke de beste gutta, de som er forberedt på disse øyeblikkene, for å prøve å vinne kampen. Det handler bare om det.
Shea Lacey har vært på benken i de tre siste kampene, men har foreløpig ikke fått spilletid.Zohaib Alam - MUFC
At United igjen sviktet da de hadde muligheten til å klatre opp i en god posisjon, gjorde at det også ble litt snakk om mentalitet, men Amorim tror ikke at det at United rotet bort seieren handler om det.
– Jeg tror ikke det er en mental ting, jeg tror ikke at de tenker på at vi er på vei opp i en topp fem-posisjon. I noen perioder spiller vi bra, i andre dårlig, og vi får ikke gode resultater.
Siden Amorim hadde beskrevet at Dorgu fremstod engstelig sist uke, og Dalot brukte lignende ord etter West Ham-kampen, så ble Amorim også spurt om dette.
Annonse
– Jeg følte ikke at laget var det. Jeg følte kanskje på engstelse fra omgivelsene siden det er helt normalt fordi vi har vist tidligere at ingenting her er sikkert, men det var ikke derfor vi spilte uavgjort. Vi spilte uavgjort fordi vi tapte én andreball der vi hadde fordelen, og lot West Ham få et hjørnespark, og på hjørnespark kan alt skje.
– Vi er i stand til å vinne andreballer, og vi gjorde også det, men etter målet tapte vi oss litt på den fronten, spesielt med Matheus [Cunha]. Det var derfor jeg prøvde å sette inn Manu [Ugarte] og Mason Mount. De er aggressive, og prøver å vinne andreballer.
Cunha begynte å tape en del andreballer, og ble derfor byttet ut.Robbie Jay Barratt - AMA
Amorim ble da spurt om det handlet om tretthet.
– Nei, jeg vet ikke, kanskje det er mer taktisk enn fysisk det å være klar for å kjempe for andreballen. Kanskje vi ble litt mer avslappet fordi vi scoret et mål. Jeg hadde følelsen av at kampen var under kontroll fordi motstanderen ikke engang var i nærheten av boksen vår. Jeg vet rett og slett ikke, så jeg må sjekke.
Helt til slutt ble Amorim, i lys av at det eneste målet i de to siste hjemmekampene ble scoret av en back, spurt om United har nok slagkraft offensivt for Amorims prosjekt, eller om han føler at det er noe en må se på i januarvinduet.
– Vi må vente til januar, og vi må se på hva vi er i stand til å gjøre. Jeg vet ikke, og jeg bryr meg egentlig ikke akkurat nå. Jeg ønsker bare å forberede meg til kampen med spillerne vi har, og vi må være bedre i den neste kampen.