En omsorgsfull sangfugl
Lyn Laffin røper flere av Sir Alex Fergusons skjulte sider og talenter…
Lyn Laffin har figurert som Manchester United-managerens sekretær de siste 25 årene, og i et intervju med klubbens offisielle hjemmesider i anledning skottens jublieum, erkjenner hun at hun neppe kunne hatt noen bedre sjef enn den sindige Govan-mannen.
Laffin husker sågar hvilke inntrykk hun satt igjen med etter det første møtet med Fergie.
– Ja, jeg husker fortsatt den dagen han ankom. Norman Davies (den forhenværende materialforvalteren) kom innom kontoret og fortalte at vår neste sjef var en skotte som hadde rykte på seg for å være hissig. Da han introduserte seg for alle virket han imidlertid svært avslappet, og han var på langt nær like fryktinngytende som vi hadde blitt fortalt på forhånd. Nei, snarere var han som et friskt pust. Han var hentet inn for å vinne ligaen – koste hva det koste vil, erindrer Laffin, som beskriver sin øverstkommanderende på følgende vis:
Omsorgsfull som få
– Han er en fantastisk sjef, virkelig. Han er sjenerøs av seg, og han bruker tid og viser at han bryr seg om folk. Det er en side av ham jeg ikke tror har kommet så godt frem, sier hun – og legger til:
– Han er herlig med eldre mennesker, syke barn som får komme på Carrington-besøk og de yngre spillerne i klubben som trenger veiledning. Han behandler alle i klubben som om de skulle vært et familiemedlem. Han har også alltid sagt at ‘vi er en familie, og da må vi også sørge for å passe på hverandre’. Da tok han det også naturligvis svært tungt når to av speiderne hans, som hadde vært med helt fra begynnelsen av, gikk bort for bare en liten stund siden. Han er veldig opptatt av å ta vare på folk, sier hun videre.

Sangfuglen Ferguson synger til Sinatra
Sir Alex Ferguson sang av full hals på vei inn til kontorene da han i 1986 for første gang skulle presentere seg for klubbens ansatte. Og sangfuglen i Ferguson lever i aller beste velgående.
– Han synger alltid! Han starter morgenen med en liten trall. Riktignok er det ikke alle som hører at han synger ettersom han er på plass på kontoret allerede klokken 07.00, mens vi andre ikke er på plass før halv ni, ni. Han tror i hvert fall han er fa til å synge, tilføyer sekretæren – som hverken vil bekrefte eller avkrefte den saken.
– Han elsker i hvert fall Sinatra og sanger av den sorten. Men han liker også all slags musikk – og han har en iPod full av musikk. Han elsker musikaler også!
‘Pensjonisttilværelsen er for unge mennesker’
Sir Alex Ferguson offentliggjorde at han ville trekke seg tilbake og gi seg som manager for Manchester United etter 2001/2002-sesongen. Senere gjorde imidlertid skotten helomvending.

Laffin uttaler at hun slettes ikke er overrasket over Fergusons berømte U-sving.
– Overrasket, nei! Han sa alltid til meg at pensjonisttilværelser var for yngre mennesker som kunne gjøre andre ting. Jeg sa til ham at jeg jeg synes det var på tide å pensjonere seg dersom man følte behov for å gjøre andre ting man ikke kunne gjøre grunnet fulltidsjobb. Da sa han ‘nei, nei’, du kan ikke bare hoppe av lasset etter å ha vært med på en så lang reise’.
– Og jeg tror absolutt han har et poeng. Jeg føler meg trygg på at han fortsatt våkner om morgenen og tenker at livet i United er fantastisk, og at det er derfor han står opp klokken 07.00 hver eneste dag. Og han har alltid stått opp tidlig – det er bare slik han er.