Nytt nettsted forteller hvordan Ed Woodward forhandlet med Leicester, hvilke alternativer United vurderte, og hvor mye Harry Maguire tjener som United-spiller.
Noen timer før Manchester United bekreftet kjøpet av Harry Maguire, ble nettstedet The Athletic lansert på sosiale medier.
De har opparbeidet seg et godt rykte med sin dekning av amerikansk idrett og skal nå satse tungt på sportsjournalistikk om Premier League.
I en artikkel om Harry Maguire forteller The Athletic hvordan forhandlingene om Leicester-midtstopperen gikk sin gang.
Leicester got the distinct feeling from first early call that #mufc would do a deal for Harry Maguire – so why did it take weeks? An attempt to answer that here.
Includes detail on #lcfc chief exec Susan Whelan's growing influence on football matters: https://t.co/Kkj4l00Oil
Utgangspunktet til Leicester var at de krevde 100 millioner pund for Maguire, skriver The Athletic. De gjorde det klart overfor United og City, som var de klubbene som hadde vist størst interesse, at de visste at de hadde en sterk hånd og at de ikke kom til å kaste seg.
Annonse
I dag vet vi at United endte opp med å betale «kun» 80 millioner.
Supporterklubben hørte tidlig i sommer at Harry Maguire var stopperen som var Uniteds hovedmål, og På Old Trafford hadde Ole Gunnar Solskjær gjort det klart at Maguire var hans førstevalg når forsvaret skulle forsterkes. Ed Woodward mente imidlertid at prisen var for høy og fryktet at et kjøp på 100 millioner pund kunne få konsekvenser for fremtidige overganger.
Allerede i slutten av mai tok Woodward kontakt med Leicester i et forsøk på å ta innersvingen på City.
Konklusjonen etter den første samtalen var at det ville være mulig å få til en avtale, og at Maguire ville være tilgjengelig for 80 millioner pund – fem millioner mer enn det Liverpool betalte for Virgil van Dijk.
SEKS ÅR: Harry Maguire har signert en seksårskontrakt med United.
City forsøkte seg med en byttehandel med enten Nicolas Otamendi eller Eliaquim Mangala. Det var ikke Leicester interessert i. Det første budet fra City skal ha vært på 70 millioner pund. Også det ble avslått av Leicester, og i juli forlot City i praksis forhandlingsbordet.
– Vi var interessert, men vi hadde ikke råd. United hadde råd, sa Pep Guardiola på sin pressekonferanse søndag.
Gjennom hele sommeren har Solskjær vært diplomatisk og positiv i sine uttalelser om klubbens aktivitet på overgangsmarkedet, men ifølge The Athletic har nordmannen lagt et visst press på Woodward for å dra i land Maguire.
Toby Alderweireld, Kalidou Koulibaly og Nathan Aké var også stoppere som ble diskutert, og som har vært nevnt blant ulike medier, men ikke på samme måte som Maguire.
Annonse
Han var også lederen Solskjær ville ha.
LEDER: Ole Gunnar Solskjær skal se på Harry Maguire som en naturlig leder, både på og utenfor banen.
1. juli kom det første budet fra United på 70 millioner. Det ble avslått.
To uker senere ga Maguire beskjed til Leicester-manager Brendan Rodgers om at han ønsket å gå til United hvis klubbene ble enige, og i engelske medier kom etter hvert også rapportene om at Maguire «presset på» for en overgang.
Samtidig som United var på oppkjøringsturné, dro forhandlingene med Leicester ut. Gjennombruddet fant sted forrige torsdag, da Maguire ble enig med Rodgers om å stå over treningskampen mot Atalanta. Følelsen var at et nytt bud var nært forestående.
Dagen etter fikk Leicester et bud på 80 millioner pund. Klubbene ble enige om detaljene i løpet av dagen, og Maguire aksepterte de personlige betingelsene med en ukelønn på 190 000 pund i uka.