De første champions!

For nøyaktig 100 år siden ble Manchester United ligamestere for første gang. Aldri glemt!

Publisert Sist oppdatert

11. april 1908 ble United ligamestere for første gang. Siden er vi blitt kronet mestere også i 1911, 1952, 1956, 1957, 1965, 1967, 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003 og 2007.

De første heltene for klubben vi elsker fortjener likevel å bli minnet, spesielt i og med at det er eksakt 100 år siden de ble mestere.

Det pussige er at vi tapte den dagen, 11. april 1908. Til og med for nedrykningstruede Notts County hjemme på Bank Street. Før kampen visste United at ett poeng holdt til ligagull, men det ble 0-1-nederlag. Sheffield W. og Manchester C. hadde matematiske sjanser til å ta igjen United, men siden begge tapte sikret United mesterskapet hjemme på Bank Street, nord i Manchester. Det skal sies at United fikk et tvilsomt straffespark for hands helt på tampen. En straffe ingen ønsket å ta, inntil George Wall gikk fram mot straffemerket. Wall smelte ballen av all kraft i utsiden av stolpen. Notts County-spillerne tok Wall i neven etterpå, fordi han hadde vært real nok til å ikke å score på den kontroversielle straffen. Ingen vet med sikkerhet den dag i dag om Wall brente straffen med vilje, eller om han var uheldig.

På de fem kampene etter oppgjøret mot Notts Co., vant United kun én, men vant likevel ligaen med ni poengs forsprang ned til Aston Villa og Manchester City.

George Wall, Dick Duckworth, Alec Bell, Sandy Turnbull, Jimmy Turnbull, Charlie Roberts, og ikke minst Billy Meredith var blant heltene på dette første mesterskapslaget til Manchester United.

Måtte det bare gå slik at vi markerer 100-årsjubileet ved å bli ligamestere om noen uker!

Powered by Labrador CMS