– Vellykkede investeringer

Med ligagull og Champions League-triumf innen rekkevidde konkluderer administrerende direktør David Gill med at investeringene i fjor sommer har vært svært vellykkede – og således er en avgjørende suksessfaktor i år.

Publisert Sist oppdatert

”Hvis en ser på Sir Alex’ 21 og et halvt år i klubben ser en raskt at han aldri har vært redd for å skifte ut laget sitt. Vi hadde en svært god sesong i fjor, men han (Ferguson) og Carlos (Queiroz) satte seg likevel ned med sjefsspeiderne og analyserte hele United-mannskapet. Hvor sviktet det mot slutten av sesongen?, spurte de seg. Konklusjonen ble at omfattende spillerinvesteringer var nødvendig”, uttaler Gill. ”Som enhver vellykket business og klubb måtte vi investere når vi var på topp. Og det var det vi gjorde. Som vi har sett har dette gått svært bra. Vi har investert tungt i noen få unge spillere, i tillegg til å hente inn erfarne spillere som Owen (Hargreaves)”.

På spørsmål om 3-0-tapet for Milan i returoppgjøret i semifinalen i Champions League ble avgjørende for omfanget av investeringene svarer Gill avvisende. ”Ingen beslutninger ble tatt på grunnlag av den kampen. Du vil alltid kunne tape en enkelt cupkamp. Det andre laget kan ha en bedre dag enn deg – så enkelt er det innimellom. Vi vurderte imidlertid hvilke behov klubben har i et lengre perspektiv. Det viktige er for eksempel aldersprofilen til spillergruppen. Hovedutfordringen er å sikre at spillergruppen fornyer seg på en myk (”smooth”) og naturlig måte”, sier Gill.

”Media og synserne snakker konstant om de ulike lagene til Sir Alex – hvilke styrker og svakheter de har hatt og så videre. Det er kanskje hans største styrke, at han svært raskt ser hvilke ting som må forandres. Ser en på historien er det åpenbart at han aldri har vært redd for å gjøre nødvendige grep”, avslutter Gill.

Kilde: Sky Sports

Powered by Labrador CMS