Man. City 1-0 (0-0)
17.04.2010 13:45Turnering: PL
Bane: CoM
Tilskuere: 47 019
Målscorere:
1-0 Scholes (Evra) ((90+3))
Kort:
Kompany, MC (54)
Johnson , MC (57)
Evra, MU (76)
Laget
Gabriel OBERTAN (79)
NANI (59)
Dimitar BERBATOV (74)Ubenyttede innbyttere
Etter den siste tidens store skuffelser med tap for Chelsea, exit i Champions League og sist poengdeling på Ewood Park var det nå duket for lokaloppgjør og en gylden mulighet til å komme tilbake på vinnersporet.
Steve Bennet, som opprinnelig var satt til å dømme denne kampen satt fast i Romania, og inn kom Martin Atkinson som også dømte møtet mellom lagene tidligere i sesongen da Owen scoret langt inne i ”Fergie-time”.
Det 142. oppgjøret mellom lagene i ligasammenheng startet i et høyt tempo med et hjemmelag tydelig interessert i å hevne det forsmedelige tapet i lagenes motsatte møte på Old Trafford i fjor høst.
Fletcher tester skuddfoten
Selv om det var hjemmelaget som kom best i gang var det Darren Fletcher som kom til kampens første sjanse da han testet skuddfoten fra langt hold, men skottens skudd gikk like til side for mål. Deretter gikk City i angrep, med en tidligere argentinsk kjenning tydelig innstilt på å vise seg frem mot gamleklubben, og med Gibson tett i ryggen får Tevez frispark i god skuddposisjon. Spissen tok selv det påfølgende frisparket og ballen så ut til å gå inn helt oppe i krysset, men der hang den flygende hollender Edwin van der Sar og holdt det gode skuddet mesterlig i fast grep.
Kampen bølget frem og tilbake med både nerver og intensitet, men etterhvert uteble de store sjansene og kampen gikk over i en stillingskrig på midten. Til tross for dette var ingen av lagene uefne når de våget seg frem på banen men Gary Neville hadde til tider meget god kontroll på lynhurtige Craig Bellamy ute på Citys venstreside.
Hektisk før pause
Etter 40 minutters spill ropte City-fansen på straffe da Carlos Tevez gikk i bakken i en duell med Vidic. Tv-bildene viste imidlertid at serberen var marginalt på ballen og protestene uteble også fra argentinerens side.
Lysten på å ta med seg en ledelse til pause satte United inn et lite press i sluttminuttene av den første omgangen, noe som skulle resultere i kampens to hittil største sjanser; Valencia som frem til da hadde vært helt usynlig, vant duellen med Wayne Bridge ute på kanten og headet inn i feltet til Wayne Rooney som vendte bort Kolo Touré før han smalt ballen like til side for mål.
Så var det Giggs’ tur til å brenne en stor sjanse, og nok en gang med Valencia som arkitekten. Ecuadorianeren fant Giggs med en lav ball inn i boksen hvor waliseren avsluttet svakt med venstrefoten. Burde nok tatt med seg ballen en meter for så ha skutt, men når slike sjanser ikke utnyttes gikk lagene til pause på stillingen 0-0.
Høy intensitet
Andre omgang startet i likhet med den første i høyt tempo og med høy intensitet, og kaptein Gary Neville viste at han ikke bare har defensive kvaliteter da han stormet oppover høyresiden og rundlurte Bellamy som ikke så noen annen mulighet enn å felle 35-åringen.
Taklingene fløy nå og Vincent Company sikret seg kampens første gule kort da han sparket ned Wayne Rooney bakfra, tydelig ute etter ankelen til engelskmannen. Stygt og kynisk fra belgierens side.
Utover i omgangen tok United mer og mer over banespillet, men vertene var absolutt ikke ufarlige da de våget seg oppover på banen. Det viste de ved kontringen etter en times spill, da Carlos Tevez stormet mot gjestenes mål før han spilte Bellamy fri på hjørnet av 16-meteren, men heldigvis for Uniteds del avsluttet waliseren svakt med ventrefoten.
Sjanser i begge ender
En halvtime før slutt valgte Alex Ferguson å gjøre grep og satte inn Nani for en Gibson som hadde en relativt svak kamp i dag. Denne kampen levde så absolutt og etter hvert kom sjansene på løpende bånd; først ved Nani som ikke fikk styrt innlegget fra Giggs på mål, så gikk Gareth Barry i bakken innenfor gjestenes straffefelt. Dommeren vinket bare spillet videre og bildene viste at Barry falt lett, men at det var kontakt mellom ham og Vidic.
Deretter gikk United rett i angrep og Giggs kunne ha sent United i ledelsen, men en årvåken Shay Given får avverget. I løpet av kampens siste kvarter tas både Rooney og Valencia av banen til fordel for Berbatov og Obertan i et forsøk på å sette inn en sluttspurt.
Vidic står frem
Men i stedet for en sluttspurt var det Nemanja Vidic som virkelig sto frem for United. Først får han noen hårstrå på ballen rett foran Onuoha som forstyrret nok til at backen ikke fikk hodet på innlegget. Deretter reddet serberen ballen liggende foran mål da Edwin van der Sar virkelig var på tur i feltet.
Avgjørelsen!
Idet det intense og nervepirrende lokaloppgjøret gikk mot uavgjort og 0-0 ble Evra spilt fri ute på kanten, og helt uten press fikk franskmannen sikte med innlegget og foran mål dukket Paul Scholes opp og stanget United i ledelsen 2 minutter og 43 sekunder på overtid! Et vakkert hodestøt av rødtoppen som nå bare er ett mål unna 150 mål for United.
United er dermed fortsatt best i byen og holder liv i gullkampen.
Manchester C: Given, Onuoha, Kompany, Toure, Bridge, A.Johnson (Vieira, 65.), De Jong (Ireland, 78.), Barry, Bellamy, Tevez, Adebayor (Wright-Phillips, 74.).
Uben.innbyttere: Nielsen, Zabaleta, Santa Cruz, Boyata
Dommer: Martin Atkinson
Gjenopplev LIVE-oppdateringen her: |




