Zenit St. Petersburg 1-2 (0-1)
29.08.2008 20:45Turnering: Supercup
Bane: Stade Louis II, Monaco
Tilskuere: 18.500
Målscorere:
0-1 Pogrebnyak (44)
0-2 Danny (59)
1-2 Vidic (Tevez) (73)
Kort:
Scholes, MU (45)
Anderson, MU (54)
Tevez, MU (74)
Scholes (2 gule), MU (89)
Laget
Wes BROWN (76)
Ji-sung PARK (60)
John O'SHEA (60)Ubenyttede innbyttere
Russerne viste seg frem som det fotrappe og ballsikre laget vi trodde de var. Når de samtidig kombinerte disse egenskapene med å fylle på med folk i angrepsfasen, ble de for mye å takle for et United-mannskap som egentlig ikke kom ordentlig med før Zenit ledet 2-0.
Nemanja Vidic ga Champions League-vinnerne nytt håp med sin redusering etter 73 minutter, men det ble med håpet. Paul Scholes' "utlikning" etter 89 minutter, ble nemlig korrekt annullert for en altfor åpenbar hands. Rødtoppen fra Salford stakk armen i været og slo ballen i mål, en handling som ikke kunne resultere i annet enn hans andre gule - og dermed var det over og ut.
Jevnt og sjansefattig
Første omgang ble egentlig en jevnspilt affære. Lagene brukte tid på å føle på hverandre, og det var langt mellom målsjansene. Av dem som oppsto, var det imidlertid Zenit som kom til de fleste. Spillerne var dyktige til å komme i overtall, spesielt på høyresiden, hvor de flere ganger kom seg til dødlinjen for innlegg.
United ble derimot for puslete, bortsett fra da Carlos Tevez etter 35 minutter tok saken i egne hender og forfulgte en tilsynelatend håpløs ball oppover høyreflanken. Han vant løpsduellen med sin russiske backopponent, og skar i stor fart inn i feltet. Der dyttet han ballen til Rooney som befant seg i god posisjon, men han fikk dessverre ikke kontroll. Idet han vendte opp og skjøt på andre forsøk, var det for sent; keeper Malafejev var med, og avverget.
Så sprekker det
Zenits største sjanse før scoringen, kom da Krizanac lurte seg inn bak Neville etter 37 minutter. Dermed fikk han nærmest uforstyrret sette foten til et frisparkoverlegg fra venstre, men Van der Sar sto på nærmeste stolpe og hindret scoring.
Like før hvilen kom så målet som skulle skille de to lagene etter de første 45 minuttene. En corner fra Zenits venstreside ble møtt av Denisov, som stusset ballen bakover. Van der Sar lot seg lure, og ved bakre stolpe kom Porgrebnyak susende inn og stanget ballen over målstreken.
2-0 og russisk kontroll
Begge lag startet 2. omgang både friskt og angrepsvillig, og etter tre minutter måtte Van der i aksjon for å slå unna en kanon fra høyre.
Deretter var det Rooneys tur til å forsøke seg, da han avsluttet et pent opptrukket angrep med skudd fra kanten av 16-meteren. Ballen suste utenfor bortre stolpe, uten at den ville ha bydd på de store problemene for keeper om den hadde gått på innsiden.
Van der Sar måtte igjen slå unna idet Zenit kom fossende, denne gang ved Tymoshchuk, og vi begynte å ane at dette kunne komme til å gå riktig ille. Og ille skulle det gå. Like før timen, og som svar på et skuddforsøk fra Tevez, demonstrerte Zenit-debutant Danny hvor enkelt ting kan gjøres bare motstanderne glemmer å følge med. Helt alene, med ballen i beina og med fem United-forsvarere mellom seg og mål, tråklet han seg enkelt og greit inn bak Rio, før han uhindret banket ballen forbi en sjanseløs Edwin.
Vidic gir nytt håp
Nå ble Ji-sung Park og John O'Shea kastet utpå, mens Anderson og Fletcher fikk ta kvelden. O'Shea var like etter frempå med et tungt skudd som keeper måtte slippe, og dessverre var Sheasies innbytterkollega, Park, akkurat litt for sen i avtrekkeren til å kunne løfte returballen over den febrilsk sprellende Malafejev.
O'Shea kom til nok en stor mulighet bare fire minutter senere, men med fri sikt mot mål, tok han seg et hvileskjær, og måtte nøye seg med en corner.
Med sin 2-0-ledelse følte nok Zenit at de hadde kampen i sin hule hånd, og at de dermed hadde råd til å ta det litt mer forsiktig enn tidligere i oppgjøret. Den taktikken kunne ha skjært seg fullstendig.
Da Nemanja Vidic plasserte ballen inn mellom en skog av Zenit-bein og reduserte til 2-1, var det fortsatt god tid igjen for rødtrøyene, og god grunn for seierssikre russere til å føle et visst ubehag.
Reduseringsmålet kom for øvrig etter flott forarbeide av Rooney. Han vendte opp inne i feltet og løftet ballen mot Tevez på bakre stolpe. Pasningen derfra fant Vidc, og dermed hadde kampen fått et helt nytt liv.
Slitne Zenit-spillere ror i land
Det siste kvarteret lå United nærmest konstant på Zenits banehalvdel og jaktet på et utlikningsmål som aldri kom. Zenit-spillerne virket merkelig kjørt, uten at United var istand til å utnytte situasjonen. Park var igjen litt for sent ute da han ble spilt igjennom av Rooney, for øvrig etter et strålende angrep regissert og tilrettelagt av Patrice Evra.
Allikevel var det igjen Zenit som kom til den største sjansen på en kontring fire minutter før slutt. Det endte med at Danny skjøt like utenfor krysset, da det i trekket før syntes mye enklere å score.
Som det ble, har United ingen grunn til å føle seg snytt for seieren. Zenit var det beste laget, og fortjente å vinne, men vi får trøste oss med at mens russerne er midt i sesongen, har Uniteds nettopp begynt. Gratulerer med pokalen, Zenit!
Zenit: Malafejev, Krizanac (Radimov, 71.), Dominguez (Arshavin, 46.), Pogrebnyak, Sirl, Zyryanov, Danny, Anyukov, Denisov, Puygrenier (Shirokov, 62.), Tymoshchuk.
Uben.innb.: Tshontofalsky, Jin, Tekke, Fayzulin.
Dommer: Claus Bo Larsen, Danmark




