ROMA 1-0 (0-0)

09.04.2008 20:45

Turnering: CL 1/4
Bane: Old Trafford
Tilskuere: 74.423

Målscorere:
Fotball1-0 Tevez (70)

Kort:
Gult kort Perrotta, Roma (73)

 

Mange hevet nok øyebrynene da de så Sir Alex’ laguttak, hvor han plasserte Ronaldo, Rooney og Scholes på benken. Men SAF visste nok bedre, og nok en gang fikk vi beviser på hvilken fantastisk bred og god tropp United besitter. Og mange av de som fikk muligheten meldte seg virkelig på kampen om en plass på laget i thriller avslutningen på sesongen.

 

 

United ut i hundre

Det var hjemmelaget som åpnet klart best, og med en meget løpsvillig Hargreaves kom United til flere store sjanser i åpningen. Som da kaptein Giggs spilte Hargreaves helt alene med keeper. Doni i Roma gjorde seg stor, og fikk slått ballen til corner. Da hadde det gått bare 10 minutter. Hargreaves var igjen involvert fem minutter senere da han stormet oppover høyresiden. Innlegget gikk helt over til Giggs som kom inn fra motsatt side. Avslutningen ble mesterlig reddet av Doni.

 

Halvveis i omgangen får vi en kopi av kombinasjonen Giggs og Hargreaves. Men denne gangen er Roma-forsvaret mer med på notene og får blokkert. Alt i alt var United midtbane særdeles løpsvillige i denne omgangen, og en ny sjanse kom da Park og Hargreaves kombinerer på høyresiden. Innlegget går gjennom hele feltet til Anderson som banker til fra 16 meter, men keeper Doni er nede og holder skuddet.

 

Omdiskutert straffe

Det spillemessige vendepunktet i omgangen kom etter 30 minutters spill. Mancini stormer inn i feltet. Brown takler og dommer Øvrebø peker på straffemerket til store protester. De Rossi tar kort tilløp og blåser straffen høyt over mål til øredøvende jubel fra hjemmefansen.

 

Etter straffesituasjonen får Roma mer tro på at dette kunne være mulig, og tar over en god del av banespillet. Store sjanser for Roma ble det ikke, men syndebukk De Rossi fikk en mulighet med et hælspark fra 5 meter. Brown er våken og får renset unna. Romerne ble nok ytterligere styrket i troen da Ferdinand mot slutten av omgangen haltet og viste klare tegn til smerter i foten som fikk seg en smell i helgen.

 

2. omgang

Rio fikk nok god behandling i pausen og dukket litt overraskende opp igjen til 2. omgang. Men måtte se at det var gjestene som åpnet omgangen best. Rio måtte raskt trå til da Van der Sar ga en farlig retur etter et knallhardt skudd fra Vucinic. Rio oppfattet situasjonen, og fikk klarert.

 

Mikael Silvestre gjorde et meget oppløftende comeback etter skade, og det var vanskelig å se at han hadde vært ute i sju måneder. Ti minutter etter at hvilen var over viste han stor offervilje da han på ishockeymaner kastet seg ned og blokkerte skudd fra Taddei.

 

Avgjørelsen

Roma-manager Spalletti hadde på forhånd bebudet at han måtte begynne å ta sjanser hvis det fortsatt stod målløst når kvarteret gjenstod. Esset han dro frem var å sette raske Giuly innpå, men det første som skjedde etter det byttet var at Hargreaves nok en gang stormet frem på høyresiden. Innlegget hans var helt perfekt, og Carlos Tevez fullførte med en like flott stupheading, som Doni bare kunne se langt etter. Scoringen knuste det som måtte være igjen av tro, selv i den mest optimistiske romer.

 

Gaz tilbake!

Ferguson begynte umiddelbart etter målet å tenke på Arsenal-kampen til helgen. Han satte umiddelbart inn O’Shea og Rooney for Giggs og Carrick. Men størst jubel fikk utvilsom Gary Neville da han erstattet Anderson på midtbanen! United-fansen hyllet Gaz av full hals, og også visekaptein Ferdinand bidro med høflig å overrekke kapteinsbindet til Neville. Resten av kampen gikk stort sett i å juble hver gang Gary Neville var nær ballen, og rope skyt hvis han samtidig var over midtlinjen! Gledelig var det også å se at Rio greide å fullføre hele kampen, og det så ut til problemene avtok utover kampen.

 

Seieren var Uniteds 11. strake hjemmeseier i Champions League, hvilket er rekord i turneringen. Og neste kapittel blir semifinale mot Barcelona. Første kamp spilles onsdag 23. april i Barcelona, med retur i Manchester seks dager senere.

 

 

 

 

 

Roma: Doni - Panucci, Mexes, Juan, Cassetti (Tonetto 56.) – Taddei (Esposito 81.), De Rossi, Perrotta, Pizarro (Giuly 69.), Mancini - Vucinic

Ubenyttede reserver: Curci, Cicinho, Aquilani og Brighi

 

Dommer: Tom Henning Øvrebø (Norge)