WEST BROMWICH 3-0 (2-0)
26.12.2005 16:00Turnering: PL
Bane: Old Trafford
Tilskuere: 67.972
Målscorere:
1-0 Scholes (35)
2-0 Ferdinand (45)
3-0 Van Nistelrooy (64)
Kort:
O'Shea, MU
Laget
Kieran RICHARDSON (46)
Alan SMITH (62)
Louis SAHA (66)Ubenyttede innbyttere
Scoringer av Paul Scholes og Rio Ferdinand før pause, og Ruud van Nistelrooy etter, sikret tre nye velfortjente poeng for et lag som ser ut til å ha prikket inn juleformen på et passende tidspunkt.
Uten at vi skal frata rødtrøyene noen som helst ære for en brukbart gjennomført kamp, skal det sies at dagens motstander ikke var all verden. Selv om Sir Alex' utvalgte ikke viste seg fra sin mest briljante side, kjempet laget godt for hverandre og gjorde akkurat det som måtte gjøres for å nedlegge sitt bytte. Verken mer eller mindre. Med tanke på at det står en ny kamp for døren allerede om to dager, var det sikkert en fornuftig strategi.
Som ventet markerte United seg ganske raskt som laget som hadde mest å by på. Allerede etter vel tre minutter burde ballen ha lagt i nettet bak WBA-keeperen med det velklingende navnet Kuszczak, men Paul Scholes kom dessverre ikke skikkelig over ballen og headet Gary Nevilles førsteklasses innlegg like over tverrliggeren. Neville var deretter frempå med nok et godt forsøk fra kanten, denne gang mot Ruud van Nistelrooy, som imidlertid var under hardt press og måtte gi slipp på det som ellers ville ha vært en god scoringsmulighet. På motsatt side av banen var Bryan Robsons gutter aldri i nærheten av å finne veien forbi Edwin van der Sar, som imidlertid måtte tåle en trøkk da han kolliderte med Rio Ferdinand idet han skulle ta seg av et tamt frispark fra Darren Carter. Begge de to United-spillerne gikk i bakken, men ristet snart av seg smellen.
O'Shea ute å kjøre
John O'Shea hadde litt problemer med timingen på sin venstreside i kampens åpningsfase, og var heldig som slapp unna med en skjennepreken etter taklingen på Martin Albrechtsen. Da Sheasie like etter var ca. fem minutter for sent ute mot Jonathan Greening, hadde ikke dommer Clattenburg annet å gjøre enn å fiske frem det gule.
Stygg skade
Bryan Robson hadde tilsynelatende gitt sin forsvarsspiller Paul Robinson oppgaven med å følge Wayne Rooney som en skygge. Og WBA-spilleren skjøttet jobben til punkt og prikke. Der Rooney befant seg, der var også Robinson. Etter 27 minutter var imidlertid uhellet ute for det pliktoppfyllende frimerket. Ute av balanse etter en liten dytt fra Rooney, kolliderte Robinson med sin lagkamerat, Alan Gaardsøe. Han gikk rett i bakken hvor han ble liggende, tilsynelatende bevisstløs. Kampen fikk et opphold på bortimot seks minutter før hjelpemannskapene fikk båret Robinson av banen.
Scholes viser vei
Mindre enn tre minutter etter at spillet var blitt gjenopptatt, tok United ledelsen. Rio Ferdinand, som for lengst hadde ristet av seg en noe rusten start, satte fart fremover. Han spilte vegg med Park, stakk imellom to forsvarere og returnerte ballen til sin sørkoreanske lagkamerat. Ute av balanse klarte Park likevel å tuppe ballen tilbake til Scholes, som fra 14 meter klistret ballen hardt og lavt inn i keepers venstre hjørne.
Målmaskinen Rio Ferdinand
Oppildnet av uttellingen forsøkte nå hjemmelaget å gå i strupen på sine motstandere. WBA-forsvaret jobbet imidlertid både tett og godt og det vanskelig å finne åpninger. Men på overtid dukket Uniteds nye scoringsmaskin opp i feltet. Rio Ferdinand, som for knappet to uker scoret sitt første mål for klubben, var igjen på rett sted da Giggs sendte inn en corner fra høyre, og stanget ballen opp i nettaket. En strålende utført heading av midtstopperen.
Tammere 2. omgang
Med 2-0-ledelse skulle andre omgang bli en transportetappe og lite mer. WBA, særlig representert ved Martin Albrechtsen, fikk innimellom komme på enkelte visitter nedover høyresiden, hvor innbytter Kieran Richardson ikke bestandig hadde full defensiv kontroll. Når han fikk sjansen var imidlertid den unge londoneren villig med i angrep, hvor han bidro med sin fart og fine innleggsfot.
3-0 - dagens høydepunkt
Men det var på motsatt flanke det foregikk i forspillet til dagens siste - og flotteste - scoring. Ballen gikk lynraskt fra mann til mann, og Ji-sung Park sendte nylig innbyttede Alan Smith nedover kanten med en herlig flikk. Innlegget fra Smith var like presist som det var hardt, og Ruud van Nistelrooy fikk en enkel jobb med å stange ballen forbi keeper. Det var et kontringsmål av godt, gammelt United-merke. Like etter fikk Ruud sjansen til å legge på til 4-0, men denne gang ble avslutningen stoppet av en god Kuszczak. Det siste kvarteret virket spillerne mest interessert i å roe ned og spare krefter. Dermed fikk gjestene muligheten til å redusere ved ex-Red Ronnie Wallwork. Han slapp enkelt igjennom et passivt forsvar, men fra skrått hold ble skuddet hans enkelt reddet av Edwin.
Arbeidsmauren Ji-sung Park
Hos United synes vi at hele laget skal ha honnør for god jobbing og en vel gjennomført økt. Personlig synes vi kanskje at Ji-sung Park var den beste, kampen sett under ett. Han jobbet som vanlig godt, og var uheldig som ikke traff mellom stengene da han fyrte løs i første omgang.
WBAs lag: Kuszczak, Albrechtsen, Davies, Gaardsøe (Gera, 67.), Robinson (Kamara, 32.), Watson, Chaplow, Wallwork, Carter, Greening, Ellington (Campbell, 61.).
Uben.innb.: Kirkland, Horsfield.
Dommer: Mark Clattenburg.




