EVERTON 1-1 (1-1)

11.12.2005 17:00

Turnering: PL
Bane: Old Trafford
Tilskuere: 67.831

Målscorere:
Fotball0-1 McFadden (07)
Fotball1-1 Giggs (15)

Kort:
Gult kort Smith, MU
Gult kort Osman, EFC
Gult kort Weir, EFC

Som ventet ble det Louis Saha som tok plassen til Ruud van Nistelrooy, som var ute med karantene i denne kampen.

Det ble morsom og sjanserik første omgang på Old Trafford. Det begynte med at Scholes skjøt hardt fra 20 meter, men ballen stoppet i Ferdinand, da den var på vei mot mål. Etter tre minutter kunne en tabbe av Van der Sar ført til at gjestene tok ledelsen. Han spilte ballen rett i beina på en Everton-spiller, som sentret til Beattie. Beattie skjøt mot mål, men Silvestre fikk reddet like før målstreken.

 

United hadde en ny stor sjanse etter seks minutter. Etter mye klabb frem og tilbake foran Wright i Everton-målet, er det Smith som får avsluttet, men skuddet går rett på Everton-målvakten.

Etter syv minutter tar så Everton ledelsen. Kilbane drev mot 16-meteren, og ballen havnet til slutt hos en totalt umarkert McFadden på venstresiden. Everton-spissen går mot mål og skyter mellom nærmeste stolpe og keeper, og i mål. En skikkelig kalddusj for United, og ikke helt patent spill av Van der Sar.

 

Giggs utlikner

Etter 14 minutter burde Rooney utliknet. Scholes trer nydelig igjennom til Rooney, som snur, men traff dårlig og ballen trillet like utenfor stolpen. Minuttet senere var det dog klart for utlikning. Scholes slo nydelig i bakrommet og like nydelig er Giggs sitt løp. Alene mot Wrigth vippet Giggs ballen i mål med utsiden av venstre. En nydelig scoring.

 

Etter dette har United et klart spille- og sjansemessig overtak. Gode løp og fine bevegelser kjennetegnet Uniteds offensive spill i denne omgangen. Rooney hadde to-tre store mulighter til å gi hjemmelaget ledelsen, men lykkes ikke i det avgjørende øyeblikket.

 

Bra start på 2. omgang

2. omgang begynner med godt spill av hjemmelaget. ved to anledninger reddet Wright fra Giggs og Scholes, som begge skjøt i nærmeste hjørne. Paul Scholes har en god mulighet etter 58 minutter, men skuddet hans går like over. United har ballen mye, og trykker på, men Everton er farlig på kontringene. Etter 65 minutter er de blå svært nære å ta ledelsen. Scholes mister ballen på Evertons 16-meter, og kontringen ender med at McFadden er helt alene med Van der Sar. Denne gangen er det vår sisteskanse som går seirende ut av duellen, og fortsatt uavgjort. Minuttet senere er Rooney nær scoring. Han drar seg inn i feltet, skyter via Phil Neville, men keeper Wrigth får såvidt fingertuppen på ballen.

 

Lite plan mot slutten

De siste 25 minuttene blir rotete og planløse, sett med United-øyne. Fortvilelsen over at poeng ser ut til å gå tapt kan en lese i spillernes ansikter, og den gode bevegelsen ser vi mindre til. To innlegg fra Gary Neville de siste 10 minuttene er Saha og Rossi sist på, men ballen går over og utenfor mål. I sluttminuttet sender Giggs i vei et frispark mot nærmeste hjørne, men Wrigth er med på notene og får slått til corner.

 

Avstanden øker

Dermed ebber kampen ut med 1-1 og forspranget til Chelsea øker til "umulige" 12 poeng. Fokuset på Ferguson startet da dommeren blåste for 90 minutter, og spørsmålene om han vurderer sin stilling vil nok bli spurt etter denne kampen, også...

 

Evertons lag: Wrigth; Hibbert, Yobo, Weir, Valente; Osman, Davis, Neville, Kilbane; Beattie (Ferguson, 87), McFadden (Bent, 81)

Ikke benyttet reserver: Turner, Kroldrup, Li Tie

 

Dommer: Rob Styles