CHELSEA 1-0 (1-0)

06.11.2005 17:00

Turnering: PL
Bane: Old Trafford
Tilskuere:

Målscorere:
Fotball1-0 Fletcher (31)

Kort:
Gult kort Fletcher, MU
Gult kort Ronaldo, MU
Gult kort Smith, MU
Gult kort Drogba, CFC
Gult kort Ferreira, CFC
Gult kort Gallas, CFC
Gult kort Makelele, CFC

Med en innsatsvilje og besluttsomhet som ville ha vært gull verdti oppgjørene mot Middlesbrough og Lille, sto Uniteds utskjelte mannskap i dag frem som et virkelig vinnerlag. Fra første til siste fløytestøt, ga SAFs utvalgte alt i duellene. Det var derfor de også gikk seirende ut av oppgjøret mot Premier Leagues suverene lederlag.

 

Men det holdt hardt, for etter en velfortjent ledelse til pause, måtte United finne seg i å bli presset hardt over på defensiven i store deler av andre omgang. Gjestene skapte store problemer for verter som virket slitne etter det voldsomme kjøret innledningsvis. Anført av en strålende Rio Ferdinand, tilbake i godt, gammelt slag, red imidlertid forsvarsrekken av alle fremstøt fra giftige Chelsea-spillere. Dermed ble Jose Mourinhos mannskap påført sitt første liganederlag siden 16. oktober i fjor. Pussig nok skjedde også det i Manchester, den gang hos Uniteds naboer, City.

 

Oppgjøret inneholdt det meste av hva man kan forlange når to av engelsk fotballs giganter møtes til viktig mellomværende. Harde, tette dueller, sugende, sviende taklinger, høyt tempo og gode individuelle prestasjoner fra begge sider, gjorde kampen både severdig og spennende. Målsjanser var det ikke så veldig mange av, men likevel nok til at det fort kunne ha blitt ytterligere nettsus både på den ene og den andre siden av banen.

 

Chelsea var først ute med en scoringsmulighet, da Frank Lampards lange fremspill nådde Didier Drogba etter vel syv minutter. Spissen fra Elfenbenskysten vant dagens første duell med Rio Ferdinand, tok ballen nydelig ned og prøvde å løfte den over Edwin van der Sar; forgjeves, for den lange hollenderen reddet enkelt.

 

Alan Smith, en av dem som angivelig var mål for Roy Keanes utblåsning tidligere i uken, satte deretter standard med en knusende takling på Del Horno. Til publikums store begeistring fulgte han opp med flere tøffe og viktige, men stort sett lovlige, taklinger utover i kampen, før han uunngåelig nok havnet i Polls svartebok midtveis ut i 2. omgang.

 

Paul Scholes, som i lengre tid har vært en skygge av seg selv, og heller ikke har scoret siden 1. mai, var nære ved å gi United ledelsen etter 19 minutters spill. Han fikk stjernetreff etter Rooneys bakoverpasning, men dundret ballen en centimeter utenfor Petr Cechs venstre stolpe. Synd for Scholesy, som kanskje ikke trenger mer enn et mål for å komme skikkelig igang. I dag var han positiv inntil han sluknet etter pause.

 

I likhet med flere av sine lagkamerater hadde tydeligvis også Cristiano Ronaldo fått med seg ukens kritiske bemerkninger. Det fikk Paulo Ferreira svi for. Han ble utfordret av Ronaldo ved hver minste anledning. Dessverre var United-vingen stort sett uheldig med innleggene, inntil han endelig fikk full klaff etter vel en halv time. Da la han et presist overlegg mot Darren Fletcher som kom stormende til og avsluttet med et nydelig hodestøt. Ballen, som kanskje var ment for en tilstormende medspiller (uten at det bryr verken Fletcher eller oss det døyt), dalte ned i nettmaskene ved bortre stolpe.

 

Med scoringen synliggjorde Fletcher på en overbevisende måte hvor kort vei det er mellom suksess og fiasko. Et kvarter tidligere hadde han sovnet helt av i markeringen av Asien Del Horno. Chelsea-backen fikk stå fullstendig alene ved bakre stolpe, men klarte gudskjelov ikke å treffe rent på Damien Duffs overlegg.

 

Chelsea løftet spillet sitt etter scoringen, men selv om de tilrev seg et visst overtak, kom de bare til to halvsjanser. Først lempet Lampard et frispark inn i United-feltet, hvor John Terry klatret Mikaël Silvestre nesten til topps og headet utenfor. Deretter ble Drogba sendt i fullt firsprang mot mål. Hardt presset av Silvestre satte han ballen i nettveggen.

 

Londonerne satte farten ytterligere opp i 2. omgang, og etterhvert slitne verter fikk mer enn nok med å forsvare seg. Likevel var United uhyre nær ved å øke ledelsen da Ruud van Nistelrooy fikk muligheten ti minutter etter sidebytte. Rooney sto bak forarbeidet, før Fletcher la ballen i beina på Ruud. Hollenderen, som akkurat hadde lurt seg unna oppasseren sin, traff godt, men blåste likevel ballen over tverrliggeren.

 

Missen kunne fort ha blitt skjebnesvanger, for bare to minutter senere var vi bare en Duff-bom fra utlikning. Ballen krøp videre til en liggende Drogba som ikke fikk klem på den.

 

United levde farlig i denne perioden, og Van der Sar var god å ha da Lampard fikk skyte fra tre meter. En Chelsea-scoring lå i luften og virket nesten uunngåelig, og bare minuttet etter fyrte Del Horno av et skudd fra ti meter som suste like over.

 

Men mens Chelsea presset oppsto det også muligheter på motsatt side. Rooney fikk en gavepakke da ballen falt ned mellom innbytter Park og to Chelsea-forsvarere. Han siktet inn og skjøt, men ballen traff Ferreira som lettet kunne se ballen gå til corner.

 

Joda, det svingte! Til og med mer enn vi følte vi hadde godt av. Ikke minst da Eidur Gudjohnsen kom seg fri og skjøt fra kloss hold, men traff midt i en stabel med rødt.

Det var Chelseas siste store mulighet. Vi hadde sluppet unna både med ledelsen og helsen i behold.

 

På en stor dag har vi allerede nevnt flere. Smith, Ronaldo og Fletcher, løp og jobbet som galeislaver. Ferdinand og Silvestre var gode å ha i midtforsvaret, mens Wes Brown, som i dag bekledde høyrebacken - var positiv og sterk fremover - spesielt før pause. På motsatt backplass gjorde John O'Shea sin beste kamp på veldig lenge, mens Van der Sar sto solid aller bakerst. Ellers gjorde Wayne Rooney som vanlig en oppofrende innsats; både høyt og lavt.

 

Morsomt selvsagt å ta skalpen på ligalederne, men for å helle litt malurt i begeret: Det er ikke nok å bare fyre seg opp til kamper mot de beste lagene. Først når vi får se lignende innstilling mot resten av klubbene i Premier League - og Champions League for den saks skyld - kan vi begynne å se lysere på fortsettelsen.

 

 

 

Chelseas lag: Cech, Ferreira, Gallas, Terry, Del Horno (C.Cole, 78.), Essien (Gudjohnsen, 55.), Makelele, Lampard, J.Cole (Wright-Phillips, 74.), Duff, Drogba.

Uben.innb.: Cudicini, Carvalho.

 

Dommer: Graham Poll