Birmingham 3-1 (0-0)

20.12.2005 20:45

Turnering: LC 5
Bane: St. Andrews
Tilskuere: 20.454

Målscorere:
Fotball1-0 Saha (46)
Fotball2-0 Park (50)
Fotball3-0 Saha (63)
Fotball3-1 Jarosik (75)

Kort:
Gult kort Silvestre, MU
Gult kort Richardson, MU
Gult kort Johnson, BC

To scoringer i løpet av fire minutter i begynnelsen av 2. omgang, var nok til å bryte ned et Birmingham-lag i alvorlig trøbbel.

Louis Saha, tilbake etter helgens sykdom, ble dagens mann med to scoringer, mens Ji-Sung Park kanskje var kveldens gladeste. Koreanerens 2-0-scoring var nemlig hans første i United-drakten. Birmingham reduserte til 3-1 med et kvarter igjen å spille, men på det tidspunkt var kampen for lengst avgjort.

 

Kvartfinalen holdt på å åpne med United-scoring allerede etter tre minutters spill. Da klinket Giuseppe Rossi ballen i tverrliggeren over Birmingham-keeper Maik Taylor. Foranledningen var et langt fremspill fra Gary Neville mot John O'Shea, som headet ballen ned til den lille italieneren. United fortsatte å presse, men bortsett fra et farlig frispark fra Ronaldo, uten å skape særlig med scoringssjanser. Birmingham på sin side hadde store problemer med å flytte ballen ut av egen banehalvdel, men David Dunn hadde likevel en avslutning som Tim Howard måtte slå til corner. Det lå scoring i luften da Fletchers overlegg fant hodet til Louis Saha tre meter fra mål, men franskmannen var uheldig med headingen som strøk stolpen på utsiden. 20 minutter var unnagjort, og hjemmelaget var heldige som fortsatt holdt nullen bakover.

 

Birmingham tar over

Ji-Sung Park, som var så overbevisende i lørdagens kamp mot Aston Villa, var igjen opplagt og på hugget. Like før halvtimen vant han en duell med Damien Johnson, men ble holdt igjen idet han stormet mot hjemmelagets 16-meter. Soleklart gult til Birmingham-backen som stoppet et lovende initiativ. Uten å overbevise hadde United ført kampen, men i omgangens siste kvarter krøp hjemmelaget nærmere og nærmere Tim Howards domene. Fire minutter før pause oppsto Birminghams første virkelige målsjanse da Emile Heskey vendte rundt Wes Brown og skjøt mot bortre hjørne. Tim Howard var imidlertid glimrende med og slo ballen til corner. Det var en god prestasjon av en keeper uten kamptrening.

 

Så løsner det

I pausen ble det foretatt et noe overraskende spillerbytte. Wayne Rooney ble sendt på banen som erstatter for Rossi. Vi kan ikke skjønne annet enn at reservelagets toppscorer må ha fått en smell underveis, for han var både pågående og aktiv så lenge han spilte. Men med Rooney på banen skulle det bli andre boller enn før pause. United stormet ut av startblokkene og overrumplet Steve Bruces gutter umiddelbart. Bare 40 sekunder etter dommerens startsignal lå ballen i nettet bak Maik Taylor. Etter et par fine kombinasjoner ble Cristiano Ronaldo sendt avgårde nedover høyrekanten, og portugiserens lave innlegg var prima vare. På bakerste kom Louis Saha stormende til og nærmest spaserte ballen i mål. Etter scoringen brøt det ut noe som minnet mistenkelig om paniske tilstander i et fra før usikkert hjemmeforsvar, og Rooney fikk sjansen etter en horribel tabbe som følge av et fremspill fra kaptein Neville. Scouserens sykkelspark endte imidlertid over tverrliggeren, til stor lettelse for syndebukk Matthew Upson. Men lettelsen skulle ikke vare i mer enn vel et minutt. Da var Ji-Sung Park på farten igjen. Han fant Saha med en liten stikker, og da han umiddelbart fikk ballen i retur klinket han den hardt og kontant forbi keeper og opp i nettaket. En flott prestasjon etter like flott angrepsfotball.

 

Avgjørelsen

Men mer flott angrepsfotball skulle følge. 18 minutter etter sidebytte stakk Gary Neville fremover. Etter et øyeblikks nølen fant han Saha, og et lite sekund senere lå ballen igjen i nettet bak Maik Taylor. United-spissen tok med seg pasningen rundt en forsvarer, før han skjøt i steget. Ballen suste inn, helt borte ved en sjanseløs keepers venstre stolpe. Vakkert utført av franskmannen. Dermed var kampen for alvor punktert.

 

Trøstemål

Hjemmelaget var ekspedert, semifinaleplassen nærmest sikret. Dermed slakket man litt på tøylene og sløvet på konsentrasjonen. Det var nok til at Jiri Jarosik fikk gå helt uhindret i været og heade inn reduseringen til 3-1 med et kvarter igjen å spille. Finske Mikael Forrsell ble kastet innpå for Heskey, og klarte å stelle i stand litt røre, men det var aldri fare for seieren.

 

Hos United var Ji-Sung Park igjen positiv, sammen med tomålscorer Louis Saha og innbytter Wayne Rooney. John O'Shea gjorde for øvrig en fin figur på sentral midtbane.

 

 

Birmingham: Maik Taylor, Johnson, Martin Taylor, Upson, Painter, Pennant, Butt (Clapham, 67.), Clemence, Dunn (Kilkenny, 66.), Heskey (Forssell, 82.), Jarosik.

Uben.innb.: Doyle, Pandiani

 

Dommer: Mark Halsey