Ifølge ubekreftede rapporter betalte United hele £7.4 millioner i overgangssum til den totalt ukjente 20-åringens klubb, Guimaraes. Det, mener Jorge Paxaio, Bebes trener fra hans tid i 3. divisjonsklubben Estrela da Amadora, var en grov tabbe.
Paxaio hevder at konkurstruede Estrela forrige sesong tilbød Bebe til en rekke europeiske klubber. Lokkesummen lød på 150.000 euro, tilsvarende ca. 125.000 pund.
- Vi var desperate etter å få penger inn i klubbkassen, sier Paxaio, ifølge Daily Mail.
- Hele Europa, inkludert England, mottok meldingen: "Dere kan få ham for 150.000 euro!"
- Men ingen var interessert. De stolte ikke på ham. Fordi han aldri hadde spilt på øverste nivå, var ingen klubber interessert i ham.
I sommer fikk Bebe avsluttet kontraktsforholdet til Estrela, noe som banet veien for en gratis overgang til Guimaraes. I Estrela hadde han spilt 3. divisjonsfotball for en sum som tilsvarer £12.000 i året - det samme han etter sigende nå tjener per uke i United.
- Eksepsjonell
Og Paxaio innrømmer at han ble overrasket da han fikk høre om overgangen til Old Trafford:
- Jeg ble overrasket over at det hele skjedde så raskt. Selv ønsket jeg at han skulle dra til en større portugisisk klubb, eller en "midt-på-treet"-klubb et sted i Europa. Jeg hadde aldri forestilt meg at det skulle bli Manchester United.
- Når det er sagt, må jeg tillegge at United har sikret seg en eksepsjonell spiller, noe helt utenom det vanlige.
Bekreftes av eks-agenten
Bebes tidligere agent, Goncalo Rels, bekrefter langt på vei Paxaios fremstilling, når han påstår at United kunne ha sluppet langt billigere unna om man bare hadde reagert tidligere.
- Bebe ville ha blitt solgt billig i forrige sesong, før vi rev i stykker kontrakten fordi Estrela ikke lenger utbetalte lønn. Dermed var han fri. Men innen den tid kunne United ha tatt kontakt via klubbens speider. Men jeg forstår det slik at speideren bare fulgte enkelte kamper i Portugal, og først innså at Bebe er en stor spiller da han så ham i treningskamper for Guimaraes. Hadde klubben derimot sett lenger enn til sin egen nesetipp, ville de ha oppdaget ham tidligere og sluppet unna med å betale svært lite. Men dette gjelder ikke bare United, det gjelder alle klubber, avslutter Rels.





