Ta livet med ro i Piccadilly Gardens
Ta livet med ro i Piccadilly Gardens

Ja, Manchester byr faktisk på det aller meste, noe også tidligere Stone Roses-vokalist Ian Brown en gang ga uttrykk for: "Manchester har alt," sa han, "...unntatt en strand!"

Men hva som kan få noen til å tenke på strender når de slentrer langs kanalen i Castlefield, nyter en pint i solveggen på Old Wellington eller bare lunter gatelangs blant barer, basarer og klubber i Northern Quarter, det begriper ikke vi.

 

Men for å ta det første først: Manchester er Englands tredje største by etter London og Birmingham. Til tross for dette faktum er bysentrum overraskende lite og oversiktlig. Det bor heller ikke så veldig mange mennesker i og rundt bykjernen - bare ca. 430.000. Teller vi med forstedene, og det må vi jo, havner vi imidlertid fort opp i et innbyggertall på ca. 2.5 millioner. Da har vi inkludert tettsteder som blant annet Salford , Stockport , Bolton , Oldham og Bury . Disse inngår i det såkalte Greater Manchester .

 

Ellers er Manchester Storbritannias største finans- og handelssenter utenfor London. Byen er lett å nå, også fra utlandet. Gjennom sin internasjonale flyplass er den direkteknyttet til en rekke destinasjoner over hele verden. Akkurat det gjenspeiles i gatebildet. Manchester er en smeltedigel av mange forskjellige nasjonaliteter og tungemål. Hører du godt etter, og i tillegg er flink til å telle, vil du oppdage at det daglig tales ca. 40 forskjellige språk, mange av dem i Englands største kinesiske samfunn, Chinatown .

 

Med six-pence på utedo

Uansett hvor i verden du måtte befinne deg; nevner du Manchester, får du gjerne et anerkjennende blikk tilbake, etterfulgt av "å, Manchester United!"
For det er ingen tvil; Manchester United har gjort mer for å plassere byen på verdenskartet enn Oasis , Stone Roses , The Smiths , Boddington's , bomullsvarer eller noen annen av de utallige eksportartiklene som gjennom århundrer har blitt produsert i denne byen - til sammen.
Uniteds verdensomspennende tilhengerskare sikrer Manchester besøkende som ellers aldri ville ha tatt seg bryet med å finne veien til Nord-Englands største og viktigste by.
For ikke så veldig mange år siden var sjansen til å få se United spille, eneste grunn til å avlegge byen et besøk.
Den gang hadde Manchester lite å tilby den mer eller mindre tilfeldig tilreisende. Byen led under negativt omdømme og var kjent som et skittent, industrielt område med himmelhøye skorsteinspiper som spydde ut giftig røyk. Alle fabrikkarbeidere gikk rundt med six-pence på hodet; de satt på utedo på fritiden og drømte om en bedre fremtid, mens de fylte ut ut tippekuponger og satset penger på sine to fellesinteresser i livet: Fotball og hundeveddeløp. Denne stereotypen ble ytterligere underbygget via reklameplakater og -film fra det tidligere Manchester-baserte Boddingtons-bryggeriet .

 

Frem og tilbake - og frem igjen

Men ting har heldigvis endret seg til det bedre. Akkurat som United, blomstret Manchester gjennom 1990-årene,
Likevel måtte det et kraftig tilbakeslag til før utviklingen av et moderne bysentrum virkelig skjøt fart. I juni 1996, midt under fotball-EM, ble byens befolkning skremt opp av en IRA-bombe . Den var plassert i en varebil i Cross Street, og la store deler av sentrum i ruiner. Selv om mange ble skadet, gikk mirakuløst nok ingen menneskeliv tapt.
En storstilt gjenoppbyggingsplan ble raskt vedtatt og satt ut i livet, og siden har den positive byutviklingen fortsatt i rasende fart.
Manchester vil nok aldri tiltrekke seg turister som Paris, London eller New York; det er ikke fullt så mye å se her. Likevel er byen vel verdt et besøk. Den har endret seg så mye i løpet av de siste fem, ti årene at de som vender tilbake etter et lengre fravær, knapt kjenner seg igjen.

 

Stadig hippere

Kafé-, bar- og restaurantkulturen blomstrer, og det går knapt en uke uten at et nytt etablissement åpner dørene. Ambisiøse byggeprosjekter, hvor blant annet gamle fabrikker og lagerbygninger forvandles til ettertraktede leilighetskomplekser og fasjonable hoteller, fortsetter ufortrødent og i stor stil.
Andre, store og moderne byggverk som Manchester Evening News Arena - Europas største innendørsarena med plass til 20.000 tilskuere, og Bridgewater Hall , har allerede i flere år tiltrukket seg verdens største musikknavn.
I hippe King Street har verdens mest kjente motedesignere, som Georgio Armani, Hugo Boss og Donna Karan, etablert seg med egne utsalgssteder, mens eksklusive butikker som Harvey Nichols og Louis Vuitton har fulgt opp i New Cathedral Street.
Castlefield , for femten, tjue år siden et område i tilsynelatende utstoppelig forfall, huser nå stilfulle barer og trendy leiligheter langs kanalen.
Manchester kan også by på et av de mest levende homoområdene i landet, Gay Village . Her mikser streite, mindre streite og direkte skjeive i dusinvis av barer rundt Canal Street.
Skulle du være ute etter mat, finnes det i Manchester spisesteder som kan måle seg med de beste i landet.
Da må vi ikke glemme bydelen Rusholme, med sine berømte curryrestauranter langs gaten som på folkemunne gjerne omtales som The Curry Mile eller Currynation Street .

 

Kultur, sport - og oppfinnelser

Det er mye å se og gjøre i Manchester. Er du interessert i museer og/eller teatre kan du velge og vrake, og likeså om du rett og slett bare er i Manchester for å se fotball. Det vrimler av ligaklubber i og like i nærheten.

 

Manchester nådde ikke opp i kampen om å arrangere OL, verken i 1996 eller i 2000, men forsøkene var ikke nytteløse. Som et slags plaster på såret fikk byen isteden anledning til å arrangere Samveldelekene i 2002, verdens tredje største idrettsarrangement etter Sommer-OL og VM-sluttspillet i fotball.

 

Manchester har aldri bare handlet om murstein og sement. I en by synonym med sport, utvikling og fremtidsrettede holdninger, kan mancunians med stolthet se tilbake på tidligere hendelser som har bidratt til å forme byen. På 1700-tallet var den sentrum for Den industrielle revolusjon , i 1948 ble verdens første datamaskin ("The Baby") med kapasitet til å lagre både data og programmer utviklet her, og på musikkfronten er Manchester hjemby for en rekke internasjonalt kjente navn.
Mancunians ser like lyst på framtiden som de mest optimistiske United-supportere, og med god grunn.
Men sitt ikke bare der og les; - dra heller og opplev byen selv; du vil garantert finne noe som passer deg!